Cu ce ne jucãm iarna afarã

Cu ce ne jucãm iarna afarã

Dacă ar fi să ningă și să fie zăpadă, am schimba bicicleta pe sanie, schiuri şi snowboard, dar chiar dacă nu ninge avem pationarele la dispoziţie, aşa că deja am pus rolele în cui şi am luat patinele la câteva ture de patinoar.

Prea multe jucării…

Prea multe jucării…

Poate și vizita la hypermarket de-aseară m-a făcut să mă gândesc serios la treaba asta cu Crăciunul și darurile. Da, știu ce se spune: nu-i despre daruri, e despre generozitate, căldură, împărtășire. Ce bine-ar fi! Însă, din păcate, Crăciunul nu prea e despre toate astea. Mai ales pentru copii. Cred că pentru majoritatea, totul se rezumă la cadouri. Asta așteaptă, asta visează, asta speră: să primească tot ce-au scris pe listă sau în scrisorica către Moș Crăciun. Și nu-i putem învinovăți, din moment ce noi începem încă din primul an de viață să-i învățăm așa. Cu cele mai bune intenții, desigur, însă fără să ne gândim prea mult dacă efectul va fi într-adevăr cel sperat.

Nici eu nu mă gândeam la asta înainte. Abia așteptam să umplu sacoșele cu cadouașe pentru cei dragi. Asta înainte să decid ce iau pentru fiecare și să purced la drum, căci treaba asta cu cadourile nu-i nici simplă, nici așa plăcută, nu vi se pare? Cozile, nebunia, aglomerația, prețurile, nesiguranța (”O să-i placă?”, ”O să-i vină?”), toate reușesc uneori să mă scoată cu totul din spiritul Crăciunului și numai veselă și înțelegătoare nu mai sunt.

Apariția cuvântului

Tema: compunere despre cuvânt, cum a apărut cuvântul, de ce avem nevoie de cuvinte. Pui de compunere 1 – Cuvântul este copilul cerului și al pământului. Aveau nevoie să comunice într-un fel și s-au decis să inventeze cuvinte pentru a reuși să vorbească. Care a...
O perioada ca niciuna pana acum

O perioada ca niciuna pana acum

Iaca vine si Craciunul si eu nu mai scrisesem de prea mult timp pe aici. Sunt ocupata! He he…suna intr-un fel… Ce printesa am devenit…sunt ocupata, domne’, n-am timp… Adevarul este ca trecand peste ‘cliseele’ cu timpul, cu...